Tajemnice bibliotecznych półek

Rozpoczynamy cykl „Tajemnice bibliotecznych półek”

Rozpoczynamy cykl postów, które przybliżą nieco pracę naszej biblioteki. Będziemy pokazywać ciekawostki, wyjaśnimy aspekty pracy bibliotekarza, której na co dzień nie widzimy. Zajrzymy też do dawnych fotografii, dokumentów. Rozpoczynamy od ważnego dokumentu, jakim jest księga inwentarzowa księgozbioru. To tu wpisywane są wszystkie książki, jakie trafiają do biblioteki.
Biblioteka w Fabiankach ma już XIV ksiąg. Najstarszy zapis pochodzi z 1956 roku, a książka, która wpisana została pod numerem 1. to „Poradnik pracownika społecznego”, wydany w 1947 roku. Wiele książek zostało już wykreślonych z inwentarza. Z woluminów wpisanych do 1. Księgi nie zostało już wiele. Wykreślane są książki zniszczone, nieaktualne, zagubione…
Pierwszy niewykreślony numer to 99, a kryje się pod nim ciekawe opracowanie: „Z dziejów rzemiosła w Polsce” z 1954 roku. Najnowszy wpis ma numer 31 911. Co jakiś czas zaprezentujemy książkowe perełki z dawnych lat, które ciągle świetnie funkcjonują w naszym księgozbiorze.